Zaprojektowanie i wykonanie szaf sterowniczych do linii produkcyjnej paszy w formie granulatu. Głównym elementem linii jest granulator napędzany dwoma silnikami o mocy 55kW każdy. Oprócz granulatora trzeba było obsłużyć kilkanaście innych urządzeń z napędami o mocy od 0,12kW do 7,5kW. Ze względu na specyficzny rynek wschodni na którym linia miała pracować (i na życzenie zleceniodawcy) zastosowałem dosyć anachroniczne styczniki i konwencjonalne (bez PLC-ka) sterowanie. Wszystko to ze względu na niestabilną sieć elektryczną, łatwość konserwacji i modyfikacji.

Schemat blokowy

Projekt był na tyle rozbudowany, że musiałem go w pierwszej kolejności zaprojektować. Wykorzystałem do tego AutoCAD Electrical.

Do standardowej szafy dodałem swoją wisienkę, czyli moduł wizualizacji procesów produkcji. Jest on zbudowany na bazie mikrokomputera Raspberry Pi i programu Domoticz. Domoticz jest to oprogramowanie Open Source, które zostało pierwotnie zaprojektowane do obsługi Inteligentnego Domu, jednak ja zastosowałem je do tego projektu.

Urządzenie odczytuje i rejestruje temperaturę procesu i przedstawia stany poszczególnych elementów linii. Do regulatora temperatury dostałem się za pomocą interfejsu UART (RS-232) i protokołu MODBUS. Odczytywanie poszczególnych stanów procesów (czy jest włączony czy nie) rozwiązałem poprzez podłączenie przekaźników do kontrolek na szafie. Do tego celu zaprojektowałem i wydrukowałem „klipsy” które służą do łatwego przyczepienia przekaźnika do tyłu kontrolki.

Całość wizualizacji można podejrzeć za pomocą zwykłej przeglądarki (protokół html) na dowolnym urządzeniu: komputerze czy smartphonie.

Dodaj komentarz