Zaprojektowanie i wykonanie szaf sterowniczych do linii produkcyjnej paszy w formie granulatu. Głównym elementem linii jest granulator napędzany dwoma silnikami o mocy 55kW każdy. Oprócz granulatora trzeba było obsłużyć kilkanaście innych urządzeń z napędami o mocy od 0,12kW do 7,5kW. Ze względu na specyficzny rynek wschodni na którym linia miała pracować (i na życzenie zleceniodawcy) zastosowałem dosyć anachroniczne styczniki i konwencjonalne (bez PLC-ka) sterowanie. Wszystko to ze względu na niestabilną sieć elektryczną, łatwość konserwacji i modyfikacji.

Projekt był na tyle rozbudowany, że musiałem go w pierwszej kolejności zaprojektować. Wykorzystałem do tego AutoCAD Electrical.
Płyta szafy głównej Szafa zasuw Szafa roz. karuzelowego Mniejsze szafy Stanowisko montażu Szafa zasuw Stanowisko montażu Pulpit szafy Wnętrze szafy głównej
Do standardowej szafy dodałem swoją wisienkę, czyli moduł wizualizacji procesów produkcji. Jest on zbudowany na bazie mikrokomputera Raspberry Pi i programu Domoticz. Domoticz jest to oprogramowanie Open Source, które zostało pierwotnie zaprojektowane do obsługi Inteligentnego Domu, jednak ja zastosowałem je do tego projektu.
Urządzenie odczytuje i rejestruje temperaturę procesu i przedstawia stany poszczególnych elementów linii. Do regulatora temperatury dostałem się za pomocą interfejsu UART (RS-232) i protokołu MODBUS. Odczytywanie poszczególnych stanów procesów (czy jest włączony czy nie) rozwiązałem poprzez podłączenie przekaźników do kontrolek na szafie. Do tego celu zaprojektowałem i wydrukowałem „klipsy” które służą do łatwego przyczepienia przekaźnika do tyłu kontrolki.
Moduł od frontu Moduł od tyłu Klips mocujący przekaźnik Złożony moduł Moduł złożony Części modułu Rozłożony moduł Wydruk obudowy Test komunikacji MODBUS
Całość wizualizacji można podejrzeć za pomocą zwykłej przeglądarki (protokół html) na dowolnym urządzeniu: komputerze czy smartphonie.