Zaprojektowałem i wykonałem instalację do automatycznego zarządzania ogrodem i szklarnią.

Zadania

  • nawadnianie ogrodu w zależności od bieżących warunków atmosferycznych – opady
  • nawadnianie w szklarni
  • regulacja klimatu w szklarni – wentylacja

Sprzęt

stacja pogodowa WS-2300Głównym „zarządzającym” jest komputer PC który pobiera informacje (RS232) ze stacji pogodowej WS-2300.  Między innymi na podstawie tych danych komputer steruje całym procesem i za pomocą magistrali 485 komunikuje się z mikroprocesorowym podzespołem tyrystorowych przekaźników.

nawadnianie przekaznikiPodzespół ten ma za zadanie sterować urządzeniami wykonawczymi. W moim przypadku elektromagnetycznymi zaworami wody i silnikiem do otwierania okna w szklarni.  Oprócz tego jest podłączona do przepływomierza wody i na jego podstawie reguluje dokładnie ilość dozowanej wody.

nawadnianie licznik odczyt (Medium)

Przepływomierz wykonałem ze starego licznika wodnego. Do kręcącej się wskazówki przykleiłem mały neodymowy magnes. Kręcony się magnes oddziaływuje na kontraktom który przekazuje impulsy do w/w podzespołu.

485 4W szklarni znajduje się odbiornik, który monitoruje temperaturę i wilgotność powietrza. Dane z niego są przekazywane do PC za pomocą magistrali 485. Służą one głównie do regulacji temperatury wewnątrz szklarni i na ich podstawie są sterowane okna szklarni .

System w pełnym składzie działał z powodzeniem przez dwa sezony.  W wyniku uszkodzenia stacji pogodowej jak i braku czasu w jego konserwacji trochę podupadł :(. System był też za bardzo rozproszony i „posklejany” z rożnych oddzielnych podzespołów co trochę utrudniało jego zarządzanie i obsługę.  Jednakże dał mi spore doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach co mam nadzieje zaowocuje w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz