Brama wjazdowa do mojej firmy znajduje się przy głównej drodze oddalonej od głównych zabudowań.  Ze względów bezpieczeństwa musiał tam zainstalować oświetlenie. Przy okazji mogłem również przenieść w to miejsce reklamę świetlną.  Niestety reklama ta jest(była) obsługiwana tylko przez klawiaturę PC i obsługa jej byłaby mocno niewygodna. Dlatego postanowiłem zasymulować klawiaturę PC komputerkiem Raspberry Pi i tym samym rozwiązać problem zdalnej komunikacji z reklamą.

Oprócz tego RPi mogło spełniać jeszcze inne funkcje sterownicze.

Przed przystąpieniem do budowy przetestowałem podłączenie i obsługę wszystkich układów takich jak: karta przekaźników, termometr,  czujnik ruchu PIR,  czujnik oświetlenia i.t.p.

Slup RPi

Cała elektryka jest zainstalowana przy słupie w małej energetycznej skrzynce. Oprócz tego moduł z RPi i przekaźniki są umieszczone w specjalnych  obudowach w standardzie DIN (mocowanych na szynę 35mm), Oczywiście obudowy sam zaprojektowałem i wydrukowałem :).

Na razie RPi obsługuje  InfoPanel i wysyła do niego co godzinę aktualną temperaturę otoczenia.  Kontroluje też włączanie i wyłącznie oświetlenia oraz rejestruje ruch przez bramę za pomocą bariery na podczerwień.

Pozostało jeszcze uzbrojenie słupa w czujnik oświetlenia, ruchu. Nie wykluczam kamery i jakiegoś domofonu. Jak uda mi się zainstalować jakieś napędy do bramy to i tym będzie może sterować.

Pokazałem tu tylko zagadnienia natury hardwarowej. Oprócz tego jest jeszcze software, który to wszystko obsługuje ale to temat oddzielny i chyba na bardziej obszerny wpis.

Dodaj komentarz