rpcam 1Zachęcony testami Raspberry Pi z kamerą przy wykorzystaniem oprogramowania do rozpoznawania i rejestrowania ruch motion postanowiłem wykorzystać ją w praktycznie. Ze względu na to że kamera miała pracować na zewnątrz budynku potrzebna była szczelna obudowa.

rpcam 2Mając drukarkę 3d mogłem ją sam wykonać . Pozostał jeszcze problem sposobu zasilania. Wykorzystałem standard Power over Ethernet co wiązało się z dodaniem  odpowiedniej przejściówki i dołożeniem przetwornicy step down z 24V na 5V. Pozostało tylko taką obudowę zaprojektować

rpcam 3Trzeba było jeszcze opracować sposób mocowania kamery w taki sposób aby można było ją wygodnie ustawić pod dowolnym kątem.  Do tego opracował przegub kulowy zaciskany śrubą.

Przetwornica i dodatkowe gniazdo RJ485 jest przymocowana bezpośrednio do tylnych wyjść RPi za pomocą kleju termo-topliwego.

rpcam 4RPi wraz z mocowaniem kamerki jest przymocowana do specjalnej płytki która jest wsuwana w obudowę kamery.

Z przodu obudowy jest zamknięcie  z przeszklonym otworem i daszkiem. Z tyłu podobnie tylko z otworem na dławice do skrętki.

rpcam 5Całość jest skręcona trzema szpilkami M3.

Związku z tym że RPi się dosyć grzeje, a obudowa jest mała i szczelna zamontowałem wewnątrz termometr DS18B20.

Temperatura waha cię od 50°C w upały do 10°C w mrozy, wiec znośnie. Na szczęście jest zamocowana w cieniu bo ze względu na kolor obudowy który wydrukowałem mogła być o wiele większa.

rpcam 7Całość uważam że wyszła dość estetycznie a co najważniejsze działa i jest w praktyce przetestowana przez okres 10 miesięcy. Co widać z ostatniego slajdu.
rpcam 8

Dodaj komentarz