Testując swoją drukarkę i ćwicząc modelowanie 3D części maszyn wydrukowałem taki oto model ekstrudera do pasz.
Dlaczego akurat taką maszyna, bo nie była za skomplikowana i miałem już ją zaprojektowaną w Inventorze.
Druk 3D Maszyna 17
Druk 3D Maszyna 18maszyna wydrukowana w skali 1:4 wysokość ramy modelu 18cm. Testowałem kolory dlatego tak różnokolorowa a przy okazji są uwidocznione poszczególne elementy maszyny.
Druk 3D Maszyna 14
Druk 3D Maszyna 2
Od przodu jest „lufa” złożona z obudów (fiolet, brąz, czarny) połączonych obejmami (czerwone) na końcu głowica (żółta) z matrycą (czerwona), po naszemu dyszą. W środku „lufy ” kręcą się ślimaki (srebrny, czarny) z dyskami (srebrne). Wszystko jest zamocowane na osi (żółta) i skręcone nakrętką (srebrna). Oś wkręcona w wał.
Druk 3D Maszyna 9
Od tyłu koło pasowe zamocowane na wala za pomocą tulei zaciskowej Taper Bushes. Tutaj mam tylko polowe koła pasowego – dzieliłem poszczególne wydruki na fragmenty, dla łatwiejszego wydruku. Drugą połowę jeszcze nie wydrukowałem.
Druk 3D Maszyna 16
Rama została wydrukowana w częściach i w miejscu spawów sklejona. Z wyjątkiem górnej cześć którą wydrukowałem w całości, niestety w czasie wydruku dwa rogi się odkleiły i trochę się zdeformowały, co chyba widać.
Oprawy łożysk (zielone) trochę zmodyfikowałem dla potrzeb modelu aby zastosować standardowe małe łożyska.
Druk 3D Maszyna 11
Wał powinien być w całości ale dla wygody i testów podzieliłem go na dwie części. Pasowanie na wcisk jest na tyle mocne, że nie potrzeba kleić, a podział jest praktycznie nie widoczny.

Druk 3D Maszyna 12

Obudowy ze względu na wydruk też podzieliłem na części. Jakoś nie mam przekonania do podpór. Przy okazji testowałem tolerancje pasowania na projekt-wydruk. Te elementy są na tyle mocno pasowane, że nie trzeba kleić, ale zawsze można to zrobić i mamy jednolitą cześć.

Druk 3D Maszyna 15
Druk 3D Maszyna 8
Ślimaki i obejmy trzeba było skleić. Są złożone z dwóch części.

Druk 3D Maszyna 5

Ogólnie jestem zadowolony z rezultatu. Trzeba mieć tylko świadomość ograniczeń tej technologi wydruku i odpowiednio modelować elementy. Trzeba też uwzględnić dodatkową obróbkę elementów – szlifowanie i sklejanie.
Do modelowania używałem Inventora bo takiego mam, używam i znam, Cały czas zaskakuje mnie nowymi możliwościami. W tym przypadku możliwością wykorzystania oryginalnej dokumentacji w 3D. Istnieje możliwość korzystania z oryginalnych części modelu (1:1) i zbudowanie na ich podstawie modelu w dowolnej skali w moim przypadku 1:4. Ten model można później modyfikować na potrzeby wydruku. Oczywiście wszystkie zmiany w oryginale są odzwierciedlane w modelu, zmiany w modelu są uwzględniane jeżeli nie kolidują ze zmianami w oryginale. Coś w rodzaju dziedziczenia obiektów w programowaniu.Są to praktycznie jedne z moich pierwszych wydruków. Interesują mnie opinie co do samych wydruków jak i modelowania elementów pod tym kątem.

Kontynuując temat, skupiłem się na konstrukcji ramowej. W moim przypadku na podstawie zespawanych z ceowników 140mm.
Rozmiar drukowanego modelu wynosi 370x270mm i wysokości 35mm.
Drukowane elementy hutnicze ze względu na długość nie mogłem wydrukować w całości.
Zastosowałem wiec wspomniany już wcześniej sposób na jaskółczy ogon z dodatkowym skosem.

Druk 3D Maszyna 1

po delikatnym przeszlifowaniu, otrzymałem dobrze pasująca i samo ustalające się łączenie o dużej powierzchni sklejanej.
Druk 3D Maszyna 4
przed klejeniem (spawaniem w rzeczywistości).
Druk 3D Maszyna 6
po sklejeniu – gotowa podstawa
Druk 3D Maszyna 10

z ekstruderem

Teraz pracuje nad działającym napędem do maszyny.

Druk 3D Maszyna 22

Będzie to praktycznie autonomiczny model (1:4) silnik 22kW, z prostym silniczkiem szczotkowym (fioletowy 25x15x20 mm)
z zębatkami na bazie https://www.thingiverse.com/thing:6894.
Może jeszcze zmieszczę w nim zasilanie czyli baterie.
Tutaj mogą wystąpić problemy z mocą silniczka i przełożeniami. Silniczek ma 11 tys obr/min a ja na wyjściu potrzebuje około 1 tys, Nie wiem czy przy mniejszym napięciu (obrotach) da radę, jeżeli nie to trzeba będzie zrobić i zmieścić małą skrzynię przekładniową bo teraz mam tylko 5:1 :).

 Druk 3D Maszyna 13
Pozdrawiam.
Jest to kopia mojego wisu na forum

Dodaj komentarz